Wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – Nagroda w konkursie "Zawody bez tajemnic"

Dodano: 01.04.2012

Nagrodą za zajęcie pierwszych trzech miejsc w konkursie „Zawody bez tajemnic” był wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Wycieczka odbyła się 7.03.2012 roku i uczestniczyła w niej młodzież z Gimnazjów w: Chorzelowie, Radomyślu Wielkim, Gimnazjum nr 1 w Mielcu oraz opiekunowie.
Zwycięzcy konkursu byli zachwyceni Centrum Nauki Kopernik, które umożliwia poznanie świata w sposób praktyczny. Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Fundatorem nagrody było Starostwo Powiatowe w Mielcu, a dużą pomoc przy organizacji wycieczki otrzymaliśmy od CKPiDN w Mielcu. Serdecznie dziękujemy wszystkim wraz z uczestnikami wycieczki  za okazane nam wsparcie.

Wrażenia z wycieczki do Centrum Nauki Kopernik – Gimnazjum w Chorzelowie.

Dnia 7 marca bieżącego roku uczennice: Eliza Bolon, Natalia Jachowicz, Jagoda Gil i Iwona Rado pod opieką pani Renaty Flis udały się na wycieczkę do Warszawy – nagrodę w konkursie „Zawody bez tajemnic”. Celem wycieczki było zwiedzenie Centrum Nauki Kopernik. Wiedziałyśmy, że nie będzie to kolejna, zwykła wycieczka (oprócz nas pojechali uczniowie z Radomyśla i I Gimnazjum z Mielca). Nasza przygoda rozpoczęła się o godz. 6.00, z niecierpliwością wypatrywałyśmy  tabliczki z napisem : Warszawa. Około godziny 11. byłyśmy już przed głównym wejściem. Wewnątrz przywitał nas rozradowany, mówiący robot i wielkie wahadło z kulą pokazującą, jak ziemia obraca się wokół własnej osi. Z każdym następnym krokiem byłyśmy coraz bardziej zafascynowane tym, jak w prosty sposób można  odkrywać ciekawostki otaczającego nas  świata. Dociekałyśmy, jak powstawał świat, kim i skąd jesteśmy, dokąd zmierzamy. Bawiąc się grupowo i indywidualnie eksperymentowałyśmy z wynalazkami, które zmieniają świat. Wciągnęłyśmy  się w niesamowitą przygodę, w której:
–    siedząc na dywanie przekonałyśmy się, jak naprawdę działa latający dywan,
–    na specjalnych bloczkach uniosłyśmy  same siebie,
–    robiłyśmy  największe bańki mydlane, dmuchając w nie tworzyłyśmy niesamowite kształty, próbowałyśmy nawet zamknąć Iwonę w dużej bańce mydlanej,
–    biegając  jak wiewórka, Jagoda uruchomiła duże młyńskie koło,
–    krzycząc w tubę, Eliza wznieciła  ogniowe tornado,
–    kręcąc dużym szklanym pojemnikiem z wodą Natalia „wykopała” w wodzie dół,
–    pokręcając kołem uruchomiłyśmy „wrzące piłeczki” , które wciąż zmieniały objętość,
–    uruchomiłyśmy magnetyczny pociąg,
–    mierzyłyśmy prędkość i długość poruszania się uruchamianych przez nas bączków,
–    uruchomiłyśmy domową elektrownię,
–    łapą niewidzialnego robota zbudowałyśmy wieżę z klocków,
–    przeprowadziłyśmy udaną operację na misiu,
–    dociekałyśmy, jak można bezpiecznie pływać łodzią podwodną,
–    stojąc przed lustrem obserwowałyśmy, jak się zmieniamy,
–    bawiłyśmy się uruchamiając helikopter i dowiedziałyśmy się dlaczego on może latać.

By doświadczyć wszystkiego trzeba przeznaczyć co najmniej 6 godzin, więc do Centrum wrócimy na pewno, tym bardziej, że atrakcji naukowych będzie jeszcze więcej. A my chcemy poznawać „wielką naukę” łatwymi niekonwencjonalnymi metodami, poprzez bezpośrednie w niej uczestnictwo.
Podczas naszej wycieczki byłyśmy również w Planetarium. Przykryte jest ono kopułą o średnicy 16  metrów. Niebo Kopernika pozwoliło nam się przenieść do najodleglejszych zakątków kosmosu, poznaliśmy tajemnicę czarnych dziur. Dzięki zastosowanym tam nowoczesnym technologiom multimedialnym odnosiliśmy wrażenie zanurzenia się w obserwowanych, na co dzień niedostępnych światach.
Po dniu pełnym wrażeń, tuż za Warszawą, wreszcie można było coś zjeść, oczywiście w McDonaldzie. W powrotnej drodze wszyscy mieli dobre nastroje i dzielili się swoimi wrażeniami naukowymi.
Dzięki wygranej mogłyśmy poznać wielu fajnych ludzi oraz zwiedzić Centrum Nauki  Kopernik, jednym słowem warto brać udział w tego typu konkursach.
Eliza, Jagoda, Iwona, Natalia

Wrażenia z wycieczki –  uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Mielcu

8.03.20012
Dziękujemy za atrakcyjną i pełną miłych wrażeń wycieczkę – przyszli inżynierowie budowlani: Mateusz, Maciek, Mateusz, Dawid, Marek i Bartek oraz opiekun Anna Bogusiak.

19.03.2012
W dniu 7 marca 2012 r. uczniowie z klasy IIIB naszego gimnazjum: Mateusz Radłowski, Mateusz Kokoszka, Maciej Kijko, Dawid Bieniek, Bartłomiej Klag i Marek Skrzypek w nagrodę za zdobycie III miejsca w Powiatowym Konkursie “Zawody bez tajemnic” pojechali na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik do Warszawy, zorganizowaną przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Mielcu. Uczniowie mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach w Centrum. Z zainteresowaniem obejrzeli eksponaty  w galeriach: „Korzenie cywilizacji”, „Człowiek i środowisko”, „Strefa światła”, „Świat  w ruchu”. Podsumowaniem zwiedzania było wejście do nowoczesnego planetarium Niebo Kopernika, w którym młodzież mogła zobaczyć gwiezdne niebo nad Warszawą oraz film pt. “Czarne dziury. Podróż w nieznane”, wyświetlany  na sferycznym ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki, dyskutowali, wymieniali się wrażeniami. “Nie da się wszystkiego opisać, trzeba tam pojechać i wszystko zobaczyć na własne oczy” – powiedzieli nagrodzeni gimnazjaliści.

Wrażenia  z wycieczki – uczniowie z Gimnazjum w Radomyślu Wielkim.

W dniu 07.03.2012r. odbyła się wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wzięli w niej udział wszyscy finaliści  konkursu “Zawody bez tajemnic”. W tym także my, uczniowie gimnazjum im. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim. Wycieczka ta dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń, spędziliśmy 14 godzin we wspaniałym towarzystwie. Miło wspominamy czas pobytu w Centrum, gdzie mieliśmy możliwość praktycznego dotknięcia i poznania praw fizyki, matematyki oraz anatomii i fizjologii człowieka dzięki licznym interaktywnym eksponatom. Doskonałym uzupełnieniem,  a zarazem świetna forma relaksu po zwiedzeniu wystaw jest spacer po wiosennym niebie nad Warszawą w planetarium.  Dzięki zastosowaniu  nowoczesnych technologii  multimedialnych uczestnicy seansów odnoszą wrażenie zanurzenia się w obserwowanych, na co dzień niedostępnych światach.
W trakcie nieoficjalnej części wycieczki  w busie nie było mowy o nudzie ani o  spaniu.
Była to jedna z najlepszych wycieczek, na jakich byliśmy.

Zapraszamy do galerii zdjęć